Négy történet az allergia elleni küzdelemről

A poratka allergia kellemtelen tünetei

Első történetünk főhőse legyen Margit. Ugyanis a társadalomban élő sztereotípiák alapján a nők gyakrabban takarítanak, így bárki számára hitelesebb lehet, ha a porra, vagyis a poratkára allergia tüneteit produkáló egyén nőnemű.

Tehát, Margit fiatal hölgy volt, éppen most költözött el szüleitől. Édesanyja porallergiától szenvedett, ezért mindig tiszta volt a lakásuk, minden ruhából, ágyneműből áradt az öblítő illata, speciális szűrőjű porszívót használtak, és a matracok, szőnyegek is havonta mélytisztításnak voltak kitéve. Így a család egyik tagja sem panaszkodott allergia miatt, Margit azt sem tudta, milyen az, ha valaki poratka érintésétől vakaródzik. Kicsi kora óta ebben a tiszta környezetben élt, fagyasztották a plüsseit, gőzölték a lepedőit, és sosem látott szálló port a kanapé fölött.

allergia_pic6

Margit azonban befejezte az alapképzést egyetemen, munkát vállalt, elköltözött, és úgy folytatta tanulmányait mesterképzésen is. Nem volt sok szabadideje, alig volt otthon, nem is nagyon takarított, szellőztetett. És hamarosan megjelentek az allergia tünetei: tüsszögés, szemviszketés, torokkaparás, bőrirritáció. Hiába kezdett szabadnapján porszívózni, mosni, mindent átvasalni, a helyzet nem javult. Végül édesanyja tanácsára szakembereket hívott, akik atkamentesítették a lakását.

A tanulság ebből annyi, hogy a takarítás, lakás rendben tartása, szellőztetés, megfelelő páratartalom fenntartása akkor is fontos, ha keveset vagyunk otthon. A poratka allergia bárkinél jelentkezhet, bármikor, és kellemetlen tünetei keserű hétköznapokat (és hétvégéket) okozhatnak.

A nyárfapollen allergia és a félreértések

Ahogy a porallergia esetében sem a porra, hanem a poratka porral szálló ürülékére vagyunk érzékenyek, úgy a jól ismert „nyárfaszösz-allergia” sem a nyárfa termésére való reakciót jelenti, hanem a repítőszőrökre tapadt egyéb pollenek okozta tüneteket. Illetve egyes esetekben azt az irritációt, amit a szöszök a torkunkban, orrunkban keltenek, de ez nem allergia.

A késő tavaszi, kora nyári időszakban a virágzó nyárfa magjait a szelek szárnyán juttatja messzire, melyhez segítséget nyújtanak a fehér szöszök, amik bevonják a termést. Azonban a levegőben szálló egyéb polleneket, port, szennyeződéseket is összeszedik, és szerteszét szórják az utcákon, kertekben, teraszokon. Ez fokozza az adott virágporra, egyebekre érzékenyek allergiás reakcióit.

Vagyis maga a nyárfapollen nem allergén, ezt tudósok is bizonyították. A virágpora, amely márciusban „aktív” a beporzáskor, allergia tüneteit válthatja ki, ám erre elhanyagolható mennyiségű panasz érkezik csak.

A fényallergia és a tévhitek

A fényallergia tünetei kifejezetten kellemetlenek tudnak lenni. A betegek a fényre, a napsugarakra mutatnak reakciókat, úgy mint felhólyagosodó bőr, vagy égő szem. A vámpírbetegségnek is nevezett tünetegyüttes alapjául szolgál sok legendának, hozzákapcsolják a vérivást, koporsóban alvást, és többi, vámpíros filmek által a köztudatba ültetett jellemzőt.

Azonban a betegek nem vámpírok. Ez egy valós, létező betegség, amely rengeteg szenvedést okoz. Gondoljunk csak bele: nappal bezárva, sötétben kell élni, éjjel lehet kimenni a levegőre. Munkavégzés, bevásárlás, kirándulás, minden program lehetetlenné válik. A másik lehetőség, hogy teljesen beöltözve, vastag ruhákban, kesztyűben, arckendővel és napszemüveggel indulhat el a napsütésben: így nem hólyagosodik fel a bőre, de leviselhetetlenül melege lesz a betegnek.

allergia_pic5

A másik érdekes tünetegyüttes: a vízallergia

Igen különleges allergia még a vízre való érzékenység. Nem, ez nem az, amikor a Balatonban fürdés után begyullad a szemünk, vagy egy termálfürdő után kiütéseink lesznek. A vízallergiások a víz minden formájára rettenetes fájdalommal reagálnak. Minden formájára: ivóvíz, tengervíz, fürdővíz, de még a saját könnyeik és izzadságuk is kiváltja a tüneteket. Ezek lehetnek: felhólyagosodó bőr, gyulladt szem és nyálkahártyák, viszketés, intenzív hámlás. Sőt, ha vizet isznak, az olyan, mintha savval marnék végig a torkukat.

Ez a betegség is rengeteg szenvedéssel és lemondással jár. Esőben nem mehetnek sehova, hógolyózni sem tudnak, le kell mondaniuk nyáron a hűsítő fürdésről, de közben izzadságuk is kínozza őket, bánatos sírásuk fájdalmasba vált át, és speciális szerekkel kell tisztálkodniuk. Nem ritka, hogy tetőtől talpig befáslizva fekszenek az ágyon, mert egy meleg napon ez egyszerűbb megoldás lehet.

Láthatjuk, hogy nem csak az általános, jól ismert allergiák okoznak kellemetlen tüneteket, sőt. Bár a fény- és vízallergia nem olyan gyakori, jelentősen nagyobb szenvedéssel jár, mint a porra vagy pollenekre való allergia.